Aktualności

Aktualności
20 March 2018
magda

21 kwietnia – Navarrete Sefardi Quintet – LUBLIN

Utkana szlachetnymi kamieniami, zlotymi dywanami, pachnacymi przyprawami i opowiesciami rodem z Basni 1001 nocy –  podróż po muzyce zydowskiej zagrana przez wybitnych muzykow polskiej sceny. Miedzy piesniami po hebrajsku, pojawia sie tez Jidysz, a nawet Ladino – stary zydowski jezyk uzywayny przez sefardyjskich Zydow.
Fuzja muzyczna  to chyba najlepsze określenie samej artystow, ktorzy wspolnie stworzyli ten projekt: Magda Navarrete i Grzech Piotrowski.
W fascynujący sposób krzyżują się melodie pradawnego świata. Tam gdzie początek muzyki flamenco, tam gdzie żydowskie melodie wygnanych z Hiszpanii ludzi plotły się z arabskimi wpływami. Tak powstał język Ladino, dzisiaj juz prawie nieużywany; i tak powstała muzyka Żydów Sefardyjskich. Nowy projekt wokalistki Magdy Navarrete stworzony na potrzeby festiwalu Tygiel Kultur – World Orchestra.
Będą to pieśni i piosenki, które Magda zaśpiewa w języku ladino, hebrajskim, jidisz i arabskim. Nie może zabraknąć również pieśni sefardyjskich, które wciąż pachną starą Hiszpanią, a zaśpiewane w „Ladino” tworzą unikalny klimat, który polska publiczność może kojarzyć z twórczości chociażby Yasminy Levy czy Mor Karbasi. 
Można to nazwać wieczorem orientalnych melodii, ale można tez nazwać wieczorem muzyki żydowskiej i całego jej niesamowitego i barwnego wachlarza rodem z Bliskiego Wschodu.
|
Nie oczekuję dziś nikogo // Magda Navarrete - Warszawski Lutosławski
  1. Nie oczekuję dziś nikogo // Magda Navarrete - Warszawski Lutosławski